Weslock 00210X1X1FR20  New Haven Lever, Oil-Rubbed Bronze
click to zoom in
  • Brand: WESLOCK
  • sku TND-28798
  • upc 048899048116
  • Weight: 0.00 LBS
  • Shopper Award
Description: This privacy door lever handle is designed to fit a standard sized privacy lock with a 20mm backset
The door lock is constructed of steel and features an adjustable backset
This product is one of the best values on the market
Or choose a new finish when you want to change the look of your door
The finish is Rosette Oil Rubbed Bronze with a 20 pin tumbler
You can be assured that this product will stand up to rigorous use
Choose the right set for your door and change the strike later to match your existing hardware
The Weslock New Haven Privacy Lock is an affordable privacy lock that gives you options
This lock comes complete with a full lip strike
1 days
  • upc 048899048116
  • Weight: 0.00 LBS
  • Length:5.90
  • Height:2.10
  • Width:5.10
  • Batteries Required?:No
  • Color:Bronze
  • Finish:Oil-Rubbed Bronze
  • Item model number:00210X1X1FR20
  • Item Package Quantity:1
  • Item Weight:1.5 pounds
  • Manufacturer:Weslock
  • Material:Zinc
  • Part Number:00210X1X1FR20
  • Product Dimensions:2.63 x 2.63 x 2.63 inches
  • Shape:Round
  • Special Features:Concealed Screws
  • Style:Weslock 5 pin cylinder