Carrier HN52KD024 Bryant/ 2 POLE 40AMP 24V CONTACTOR
click to zoom in
  • Brand: CARRIER
  • sku NEU-80208
  • Weight: 0.00 LBS
  • Shopper Award
24v CoiL 2P 32AMP CONT
The Carrier HN52KD024 contaCTor/disCONtactor is designed for 24v Coil 2P 32AMP contact.
The Carrier Bryant/2 POLE 40AMP 24V CONTACTOR features two poles on a 25-1/4 inch mounting yoke and US3 style terminals. This product is UL Listed.
The Carrier HN52KD024 Bryant/ 2 POLE 40AMP 24V CONTACTOR has two most important functions. It turns on the air conditioner and the heat fan when the temperature call for it.
The Carrier Bryant/2 Pole 40Amp 24V contactor is a specialty contactor that is made to the highest standards. The Carrier Bryant/2 Pole 40Amp 24V contactor operates from 32A to 52 A at 120 V electrical power.
The Carrier HN52KD024 Bryant/ 2 POLE 40AMP 24V CONTACTOR is a BRAND NEW also known as a contactor. It is a replacement for 2 Wire Heat Pump models and Works for a variety of Carrier models including the digital Carrier 5000 and the five button Auto Changeover (ACO) controls. The HVAC contactor has an interrupt rating of 40 amps at 240V and has an operating temperature rating of -10 to 70F. This contactor uses 10-32 studs, # 10 locking nuts, # 12 wire connections, # 10 terminal block.
This Carrier Bryant 2 Pole 40 Amp Contactor is a part of the HN52KD024 series, and offers ODP (overload protection device), EMI/RFI suppression, and NEMA motor protection.
1 days
  • Weight: 0.00 LBS
  • Best Sellers Rank:See Top 100 in Industrial & Scientific