HONEYWELL M7285C1009 M7285C1009 120V PROPORTIONAL MOD MOTOR FOR DAM
click to zoom in
  • Brand: Honeywell
  • sku METO-134663
  • upc 85267058025
  • Weight: 0.00 LBS
  • Shopper Award
120V PROPORTIONAL MOD MOTOR FOR DAM
The Honeywell M7285C1009 is a 120V Proportional Mod Motor. This item is a direct replacement for the non-reversing motor that comes standard on the H5705 One Button Humidifier and HRV2/LRP4P Room Air Cleaner, which is no longer available for sale. The Honeywell M7285C1009 is permanently lubricated and requires no field maintenance.
The M7285C1009 is a 120V proportional modulating constant pressure pump designed for dam and reservoir applications.
Honeywell Centrifugal Proportional Mod Motor, Valve Mounting: Face Seal, Minimum Nominal Capacity @ 1.0 (1W): 1/2 to 4 Hp Full Load Amps: 5.5, Nominal Speed @ 60 Hz (rpm): 2,200, Service Factor: 1.15, Continuous HP: 2 to 3/4, Number of Poles: 9 Voltages (Compatibles): 120 230 480 600 277V 460 277-440V
Honeywell Mod Motor Description: The M7285C1009 is a 120V mod motor, V type. It's purpose is used in applications such as dam level and flow control and water level and flow control.
1 days
  • upc 85267058025
  • Weight: 0.00 LBS
  • ASIN ::B009PANIHS
  • Best Sellers Rank:See Top 100 in Tools & Home Improvement