The VT2213G13B020 is a 120V 1/2" sweat 2-way N.C. zone valve 3.5Cv with 1" NPT port and with "-10" suffix, shrouded, 0°F to 110°F temperature rating, brass bonnet, ball lever actuator, stem discharge (vertical) flow pattern.
The ZONE Valveis a low voltage control valve used to isolate zones in an HVAC system. This particular zone valve is a 120V 1/4" sweat 2-way N.C. zone valve with 3.5Cv and 1/2" male screw x 1/2" male pipe connections.
This air balancing valve has the ability to control different air volume with 1/2" ports. It is perfect for use in a variety of HVAC applications that require precise control of the air. The AIRBALANCE 2-WAY N.C. zone valve is made from brass material that will provide long lasting durability. This particular model has a port size of 1/2" and it carries a max liquid temperature of 140F degrees. The ball valve design allows for easy installation and this product comes backed a limited lifetime warranty from ERIE ELECTRIC CO,.
The ERIE VT2213G13B020 Schneider Electric () "1/2""SW 3.5CV NC 120V ON/OFF" has an automatic voltage & a type of builder. Weighing in at 0 lbs., this product boasts a voltage control motor and is constructed with builder. It has a max temperature limit of 0 degrees C. Model# ERIE VT2213G13B020
These normally closed, 2-way zone valves from ERIE are used to control flow under pressure. They have a maximum temperature rating of 221F and can be vertically mounted in a standard 1/2" N.P.T. back box.