SWEEP GASKET 38.75DOUBLE for Norlake - Part# 118634
click to zoom in
  • Brand: NORLAKE
  • sku ALL-8608
  • Weight: 0.00 LBS
  • Shopper Award
SWEEP GASKET 38.75DOUBLE Part # 118634
This Sweep Gasket 38.75" Double from Norlake is a replacement sweep gasket for DRX9 and DRX22 refrigerators. It fits and replaces these specific units: DR12, DR16, DR18, DR22, PRX18, PRX21, AMB20B, AMB24B, AMB28B. NLC 38 has been used on the top of the door sections in several configurations for many years prior to 2004.
This Sweep Gasket 38.75 in. Double for the Norlake Model 998 and 999 is a durable replacement gasket that can be used on several Norlake products. This gas bar has an oval shape and fits easily on your Norlake bar. The rectangular cutouts can accommodate the mounting bolts to assist with getting the product mounted.
1 days
  • Weight: 0.00 LBS
  • Length:38.75
  • Height:0.25
  • Width:1.75
  • Batteries Required?:No
  • Best Sellers Rank:#375,483 in Tools & Home Improvement