HONEYWELL VC8114ZZ11 VC8114ZZ11 24V VC VALVE ACTUATOR 6 SEC. NO AUX
click to zoom in
  • sku METO-135764
  • upc 085267817585
  • Weight: 0.00 LBS
  • Shopper Award
24V VC VALVE ACTUATOR 6 SEC. NO AUX
The 24V VC VALVE ACTUATOR 6 SEC. NO AUX from Honeywell you'll get a replacement actuator, so you won't have to replace the entire valve. The 24V VC VALVE ACTUATOR 6 SEC. NO AUX is designed for smart control of valves and dampers with a pneumatic solenoid. Easily add/subtract run time on any motorized damper with this auxiliary ON/OFF output that can be remotely controlled over twisted
The VC8114ZZ11 is an electronic/pneumatic valve actuator in 24 Vdc. It is designed to control the air supply of a ventilation system, and is equipped with an auxiliary output designed to indicate the status of the valve position using a simple supervision network. The 6-second time delay allows automating slow processes. This valve controller can be mounted in a panel or placed on a DIN rail.
The 24V VC Valve Actuator does not contain an auxiliary output function.
The Valves Actuators are suitable for operating 24VDC valves requiring 6 second ON-OFF operation with AUX (down stream) or OFF signal.
24V variable capacity valve actuator features 2-position auxiliary output with extra wide operating pressure range. Mechanical position control is capable of continuous or step modulating operation with 6 sec. maximum off time and 0 to 150% modulation. Auxiliary supply voltage (10V min- 24V max) DC or AC, selectable from the actuator using a jumper on the control board
1 days
  • upc 085267817585
  • Weight: 0.00 LBS
  • Date First Available :June 6, 2013
  • Manufacturer:HONEYWELL
  • Product Dimensions:5.9 x 4.6 x 3.3 inches; 14.4 Ounces
  • Best Sellers Rank:See Top 100 in Industrial & Scientific