ERIE 102808 Schneider Electric () AG24D020 208V N/O HI-TEMP ACTUATOR
click to zoom in
  • sku METO-139816
  • upc
  • Weight: 0.00 LBS
  • Shopper Award
208V Erie PopTop Two Position, High
The Schneider Electric-(AG24D020) 208V N/O Hi-Temp Actuator is part of the PopTop series and has a built in POPCORN interlock. This actuator includes a NEMA 1 housing, a high temperature coil, and a PTC heater. The coil is protected by fusible link protection against single phase faults. This actuator comes with mounting screw&
Two position pop top emergency stop switch with both on and off positions. Has a high temperature (176°F) actuator that remains in place and can be released if the energized contacts become welded from short circuit or overload conditions. It can also be manually reset on the end of an extended push button. Switch is UL and CSA listed for both panel and conduit box mounting. Amps - 5A, Voltage - 208V, Poles - 1, Frame Size - N/O, Contact Material - Thermoplastic.
This PopTop with built-in contacts has a full 2" center-to-center mounting. It not only has the dual location but also it's a high-temp model with the capability to support up to 1800F and is rated at 20A or .83Amp. We've upgraded our catalog! See your items on p. 4