The Asco 8220G407-240V "3/4""N/C is a 2 pole 240VAC single throw Normally Closed Nema 4X enclosure switch with a normally open auxiliary contact rated at 24VDC 125 Amps.
Asco 8220G407-240V "3/4""N/C
The ASCO 8220G407-240V 3/4? N/C 120VAC 9.5A 240VAC 7.0A AC Motor is a standard, single-speed, 115/120 volt AC induction motor with ball bearings and a carbon steel frame.
ASCO 8220G407-240V "3/4""N/C.
The ASCO 8220G407-240V "3/4""N/C is a 3/4" Multi-Port, 1750 RPM, 240 Volt Air Die Grinder. It has an air consumption of 2.63 CFM @ 90 PSI, 0.82 SCFM @ 90 PSI and weighs 2.2 lbs.
Reliable
Hot-dip galvanized steel. Heavy duty, one piece steel ball valve. For pipe sizes up to 1". Also available in brass, stainless steel, and plastic.