HONEYWELL C7041P2004 C7041P2004 20K ohm NTC Stainless Stl Button Sensor
click to zoom in
  • sku METO-94162
  • upc 085267263436
  • Weight: 0.00 LBS
  • Shopper Award
20K ohm NTC Stainless Stl Button Sensor
20K ohm NTC Stainless Stl Button Sensor is in common use for room thermometer, thermostat and door latch. It can serve wide temperature range and high performance with low cost.
Do you need to see what is happening inside your product? What about a precise measurement of a liquid or gaseous chemical process? The C7041P2004 Stainless Steel Button Sensor is a 20K ohm NTC temperature sensor with an integral stainless steel push-button for user input. The C7041P2004 has been calibrated for and tested to be accurate over its full operating temperature range.
Have an application where you want to sense a button but there are issues with measuring a metal shaft? Honeywell offers this NTC stainless steel replacement for their C7041P2004 series of buttons. Excellent for mounting on metal sheets, plastic housings or PCBs, this part is approved by several leading OEM companies. Made of silver-plated stainless steel, it has a 20K ohm fixed resistance at 25°C and is great for mounting on non-metallic surfaces or in plastic housings. Order the Honeywell C7041P2004 today from MCM Electronics and save!
This 20K ohm NTC parameter is ±1% tolerance.
A general purpose button sensor for industrial, automotive and medical use. It is a non-magnetic, shear mode type designed to switch on/off 4 –20 mA or 2 – 30 VDC loads. It has been optimized for simple low cost assembly and is weatherproof with a stainless steel case, sealing lid and O-ring. This NTC thermistor is useful in resetting safety limit switches and detecting an open door. Its 1/8" diameter allows it to fit inside most switch buttons.
1 days
  • upc 085267263436
  • Weight: 0.00 LBS
  • ASIN ::B008HOR4IM
  • Best Sellers Rank:See Top 100 in Industrial & Scientific