CARRIER HN52PD024 CONTACTOR < 60V > 10 CONTACTOR < 60V > 10
click to zoom in
  • Brand: CARRIER
  • sku METO-98707
  • upc HN52PD024
  • Weight: 0.00 LBS
  • Shopper Award
Contactor 3p 24v 40amp
Contactor 3p 24v
The CONTACTOR is a 24V DC 40A MAX contactor with push buttons, plug in type. Maximum voltage can be 60V DC.
This contactor is wired for 60V which means it can handle upto 10amperage in load and is normally used to switch on gas valve for grilling purpose.