CONNECTOR,GAS, 3/4X 48 for Dormont - Part# 1675BPQSR48
click to zoom in
  • Brand: DORMONT
  • sku ALL-28247
  • Weight: 0.00 LBS
  • Shopper Award
This part will fit the following applications: CONNECTOR,GAS, 3/4X 48 for Dormont - Part
This is a connector,gas, 3/4X 48 for Dormont - Part
A Dormont 3/4" X 48" S-20 Gas Connector for a 1675 CPQSR Pellet Stove.
Replacement Connector for Dormont – Model
This connector is for use with Dormont or other compatible gas ranges.
Part Number
1 days
  • Weight: 0.00 LBS
  • Length:22.00
  • Height:1.00
  • Width:11.00
  • Best Sellers Rank:#5,915,456 in Automotive (See Top 100 in Automotive) #406 in Gas Welding Hoses
  • Date First Available :August 8, 2011
  • Item model number:1675BPQSR48
  • Item Weight:1.06 pounds
  • Manufacturer:dormont
  • Product Dimensions:2 x 12 x 27 inches
  • GTIN:046850068265
  • Package Dimensions :25 x 19 x 8 inches; 5.1 Pounds
  • Country of Origin:United States
  • Hazardous:0
  • Product Category:Gas
  • Product Notes:LENGTH: 48" ;COATING: PLASTIC GAS HOSE ;INCLUDES: HVY DUTY GAS HOSE, SWIVEL MAX, SNAPFAST;DISCONNECT | STREET ELBOW,EQUIP. RESTRAINING DEVICE,;HARDWARE ;NATIONAL PIPE THREAD: 3/4" FITTINGS