Deltana 12SBCS26 12SBCS10B Hd Concealed Screw Solid Brass 12-Inch Surface Bolt by.
click to zoom in
  • Brand: Deltana
  • sku TND-27431
  • upc 760923398065
  • Weight: 0.00 LBS
  • Shopper Award
Deltana 12SBCS26 12" Surface Bolt, Concealed Screw, HD, Bright Chrome Finish
Deltana 12SBCS26 is a surface bolt with a concealed screw and cover plate in a bright chrome finish. This bolt has an overall length of 8" and has a maximum mounting thickness of 2-1/4".
Deltana 12SBCS26 12" Hd Concealed Screw Solid Brass Surface Bolt is manufactured by Deltana, a leading supplier of high quality brass finished architectural hardware.  Hardware for Furniture and Cabinet applications. Not only will the high quality brass finish be beautiful, but it will also give you that rustic touch that you are looking for in your home.  The bolts are made of solid brass construction and are used to secure furniture to floors or footings. Eventually the bolt threads will be covered with the wood flooring or cabinet material. Do not cut corners when it comes to selecting your hardware for
Brass Surface Bolt, Concealed Screw that takes a 12? diameter, Solid Brass Ball. This beautiful Brass Surface Bolt that takes a 12" diameter, Solid Brass Ball comes in a Bright Chrome finish and is perfect for your cabinet/drawer/door project. Available at AppliancesConnection
1 days
  • upc 760923398065
  • Weight: 0.00 LBS
  • Length:12.00
  • Height:0.60
  • Width:1.00
  • Batteries Required?:No
  • Color:Polished Chrome
  • Item model number:12SBCS26
  • Item Package Quantity:1
  • Item Weight:11.2 ounces
  • Manufacturer:Deltana
  • Material:Solid Brass
  • Measurement System:Inch
  • Part Number:12SBCS26
  • Product Dimensions:12 x 1 x 1 inches
  • Size:12 Inch
  • Best Sellers Rank:#279,434 in Tools & Home Improvement