ELEMENT,OVEN220V  10000W for Blodgett - Part# 8619
click to zoom in
  • Brand: BLODGETT
  • sku ALL-18274
  • Weight: 0.00 LBS
  • Shopper Award
1 days
  • Weight: 0.00 LBS
  • Length:27.50
  • Height:8.50
  • Width:17.00
  • Date First Available :June 15, 2011
  • Item model number:8619
  • Manufacturer:Blodgett
  • Product Dimensions:27.5 x 17 x 28 inches; 33.51 Pounds
  • Batteries Required?:No
  • Best Sellers Rank:#1,549,024 in Tools & Home Improvement
  • Best Sellers Rank:See Top 100 in Home & Kitchen
  • Best Sellers Rank:See Top 100 in Industrial & Scientific
  • GTIN:341244034124
  • Item Package Quantity:1
  • Item Weight:8.2 pounds
  • Package Dimensions :29 x 18 x 16 inches; 9.4 Pounds
  • Part Number:8619
  • Country of Origin:United States
  • Hazardous:0
  • Product Category:Elements
  • Product Notes:[ 220V 10000W 1-3PH ] [ 26-1/4" X 17-1/2" X 9"H ] ;[ TERMINALS {S-8/32 };BLODGETT EF. EZE, RE