Helicoil HEL5546-10 Heli-Coil Thread Repair Kit 12 Inserts Metric M 10mm X 1.5mm X 15.0mm
click to zoom in
  • Brand: Helicoil
  • sku ISN-8813
  • upc 025964100283
  • Weight: 0.35 LBS
  • Shopper Award
This helicoil thread repair kit includes 12 inserts that are metric M 10mm x 1.5mm x 15mm. It is perfect for repairing threads in heli-coils.
1 days
  • upc 025964100283
  • Weight: 0.35 LBS
  • Length:4.70
  • Height:0.70
  • Width:3.50
  • Brand:Heli-Coil
  • Cover Included:Helicoil 5546-10 M10 x 1.5 Metric Coarse Thread Repair Kit
  • Exterior:Smooth
  • Is Discontinued By Manufacturer:No
  • Item model number:5546-10
  • Item Weight:1.6 ounces
  • Manufacturer:Heli-Coil
  • Manufacturer Part Number:554610
  • Model:5546-10
  • Product Dimensions:4.7 x 0.7 x 3.5 inches
  • Best Sellers Rank:#107,062 in Automotive