MOELLER114-ST2050HD WHITE 2050 CH CUSH ST & MOUNT
click to zoom in
  • Brand: Moeller
  • sku LANS-2090
  • upc 739729001318
  • Weight: 0.00 LBS
  • Shopper Award
WHITE 2050 CH CUSH ST & MOUNT
The MOELLER114-ST2050HD WHITE 2050 CH mounting kit fits securely to the back of virtually all 50" to 60" flat-panel TVs. The MOELLER114-ST2050HD mounting kit is easy to install, it includes precision tools and easy step by step instructions to ensure the best results every time.
This 114" screen has a 1.5 gain for increased brightness in ambient light environments. It is constructed with a Tab-Tensioning System that helps provide consistent images by minimizing sagging over time. The 1.5 gain Uni-Positional White Matte surface is perfect for absorbing ambient light, which often causes washed out colors and blow-outs in projection.
1 days
  • upc 739729001318
  • Weight: 0.00 LBS
  • Length:24.50
  • Height:17.00
  • Width:19.50
  • Weight:28.00
  • Date First Available :January 19, 2007
  • Department :Unisex-adult
  • Is Discontinued By Manufacturer:No
  • Item model number:ST2050-HD
  • Manufacturer:Moeller Marine Products
  • Product Dimensions:19.5 x 24.5 x 17 inches; 12 Pounds
  • Best Sellers Rank:See Top 100 in Sports & Outdoors