Honeywell 316631 ZD16X12TZ 16L X 12H PAR.2-POS S/R 24V
click to zoom in
  • sku METO-138729
  • upc 85267997324
  • Weight: 0.00 LBS
  • Shopper Award
24V AUTOMATIC RECTANGULAR DAMPER 16
The Z-Wave PAR.2 16 inch (400 mm) duct damper is able to operate in 24 VAC systems, with optional external power supply. The damper has TWO (2) accessory ports for connection of multiple accessories of the same type.
16" X 12" X 24" PAR. 2-POS S/R 24V
When it comes to air movement, quality and performance reign supreme. That's why Honeywell built this PAR.2 motor for your air handling requirements. These 24 volt, non-fused, fractional horsepower motors have field selectable mechanical or electronic reversing. Rectangular cases help maintain reliable low profile clearance in space-sensitive applications while still offering two mounting options: inlet/outlet at top or bottom. This motor is intended for use on gravity return appliances that are supplied with power from a branch circuit and have a voltage at the motor terminals of 24V DC to 48V DC.
1 days
  • upc 85267997324
  • Weight: 0.00 LBS
  • Item Package Quantity:1
  • Manufacturer:HONEYWELL
  • Part Number:316631
  • Best Sellers Rank:See Top 100 in Tools & Home Improvement